13 мая ў Віцебскім абласным палацы дзяцей і моладзі прайшоў абласны этап рэспубліканскага творчага конкурсу юных чытальнікаў ”Жывая класіка“, прысвечанага Году народнага адзінства.
У абласным этапе прынялі ўдзел 85 навучэнцаў з усіх рэгіёнаў Віцебскай вобласці – пераможцы раённых этапаў у чатырох узроставых групах (1-4 класы, 5-6 класы, 7-8 класы, 9-10 класы).
Заснавальнікі конкурсу: Міністэрства інфармацыі Рэспублікі Беларусь, Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь, ЗАТ ”Сталічнае тэлебачанне“, ГА ”Саюз пісьменнікаў Беларусі“.
Асноўнымі задачамі конкурсу з’яўляюцца: павышэнне цікавасці дзяцей і падлеткаў да чытання, развіццё і захаванне высокіх маральных каштоўнасцей і ідэалаў беларускага грамадства, выхаванне падрастаючага пакалення на лепшых узорах нацыянальнай літаратуры, прыцягнення ўвагі грамадскасці да праблематыкі чытання, пашырэнне чытацкага кругагляду, пошуку і падтрымкі таленавітай моладзі.
Чытальнікі, заняўшыя першыя месцы на абласным этапе ў кожнай узроставай групе, прымаюць удзел у паўфінале конкурсу, які праводзіцца з 1 па 15 чэрвеня 2021 года ў г.Мінску.
ВЫНІКІ
абласнога этапу рэспубліканскага творчага конкурсу юных чытальнікаў ”Жывая класiка“
Узроставая група 1-4 класы:
1 месца
- Алтыца Марыя, навучэнка ДУДА ”Віцебскі абласны палац дзяцей і моладзі“
- Вайцяхоўская Кіра, навучэнка ДУА ”Сярэдняя школа № 12 г.Віцебска імя Л.М.Філіпенкі“
2 месца
- Тамашэвіч Лізавета, навучэнка ДУА ”Верхнядзвінская гімназія“
- Глябко Крысціна, навучэнка ДУА ”Сярэдняя школа № 7 г.Наваполацка“
3 месца
- Сталяронак Аляксей, навучэнец ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г.Паставы“
- Дубіна Іван, навучэнец ДУА ”Сярэдняя школа № 3 г.Глыбокае“
- Палякова Паліна, навучэнка ДУА ”Браслаўская сярэдняя школа № 1 імя А.М.Жданава“
- Сакалова Яна, навучэнка ДУА ”Ушацкая сярэдняя школа“
Узроставая група 5-6 класы:
2 месца
- Шпакаў Аляксей, навучэнец ДУДА ”Расонскі Цэнтр дзяцей i моладзі“
- Каротчык Кацярына, навучэнка ДУА ”Крулеўшчынская сярэдняя школа“
3 месца
- Бараноўскі Савелій, навучэнец ДУА ”Сярэдняя школа № 15 г.Новополоцка“
- Паўлоўская Валерыя, навучэнка ДУДА ”Міёрскі раённы Цэнтр дзяцей і моладзі“
- Чыстабаева Мая, навучэнка ДУА ”Глыбоцкая раённая гімназія“
Узроставая група 7-8 класы:
1 месца
- Наско Марыя, навучэнка ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г.Докшыцы“
2 месца
- Баранаў Данііл, навучэнец ДУА ”Сярэдняя школа № 3 г.Оршы“
3 месца
- Мардвін Максім, навучэнец ДУДА ”Полацкі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“, УА ”Полоцкая дзяржаўная гімназія № 2“
Узроставая група 9-10 класы:
1 месца
- Кулік Аліна, навучэнка ДУ ”Багушэўская сярэдняя школа імя А.Э.Марфіцкага Сенненскага раёна“
2 месца
- Будзько Віялета, навучэнка ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г.Докшыцы“
- Зотава Кацярына, навучэнка ДУА ”СШ № 2 г.Талачына“
3 месца
- Катовіч Караліна, навучэнка ДУДА ”Пастаўскі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“
- Шаура Кацярына, навучэнка ДУА ”Сярэдняя школа № 2 г.Новалукомля“
- Вяршыніна Анастасія, навучэнка ДУДА ”Полацкі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“, УА ”Полоцкая дзяржаўная гімназія № 2“
- Ільюшэнка Дзмітрый, навучэнец ДУ ”Сенненская школа-інтэрнат для дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў“
- Гаравая Вікторыя, навучэнка ДУА ”Сярэдняя школа № 3 г. Лепеля“
- Стральцова Ульяна, навучэнка ДУДА ”Расонскі Цэнтр дзяцей i моладзі“