З мая 2021 года па студзень 2022 года з мэтай патрыятычнага і духоўна-маральнага выхавання навучэнцаў праз іх далучэнне да каштоўнасцей беларускай культурнай спадчыны, вывучэння рэгіянальных народных традыцый і развіцця дзіцячай творчасці ў галіне беларускага народнага мастацтва прайшоў абласны этап II Рэспубліканскага фестывалю-конкурсу праектаў навучэнцаў ”Нашчадкі традыцый“.
На абласны этап фестывалю-конкурсу было прадстаўлена 36 праектаў з 19 рэгіёнаў вобласці. Конкурсныя работы ўключалі тэкставыя распрацоўкі і відэаролікі з прэзентацыяй вопыту і дэманстрацыяй вынікаў праектнай дзейнасці.
Для ўдзелу ў заключным (рэспубліканскім) этапе фестывалю-конкурсу было адабрана 7 праектаў.
Пераможцы і прызёры абласнога этапа фестывалю-конкурсу узнагароджаны дыпломамі галоўнага ўпраўлення па адукацыі Віцебскага аблвыканкама:
у намінацыі ”Народная дэкаратыўна-прыкладная творчасць: традыцыі і сучаснасць“:
I ступені:
Краўцоў Андрэй, Краўцоў Міхаіл, Жураўкова Анастасія, Вінаградава Марыя, Верам’ёва Дар’я, навучэнцы аб’яднання па інтарэсах ”Стэка“ дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Аршанскі раённы цэнтр творчасці дзяцей і моладзі“;
Казак Кацярына, Петухова Марыя, Быкава Алена, Кузьменка Марыя, Астапчык Вольга, навучэнцы аб’яднання па інтарэсах ”Чароўны клубок“ дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Бешанковіцкі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“;
Котава Ангеліна, Дорашава Ганна, Трафімава Сафія, Верчанка Дар’я, Сафонава Аліса, Шышкова Анастасія, Кузняцова Дыяна, Кухтава Ксенія, навучэнцы аб’яднання па інтарэсах ”Батык+“ Дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Віцебскі абласны палац дзяцей і моладзі“;
II ступені:
Плыгаўка Вераніка, Храмёнак Паліна, навучэнцы дзяржаўнай установы адукацыі ”Глінская дзіцячы сад-сярэдняя школа Докшыцкага раёна“;
Ганчарова Паліна, навучэнка дзяржаўнай установы адукацыі ”Сярэдняя школа № 1 г.п.Лёзна“;
III ступені:
Несцяронак Анастасія, Савулава Вера, Савулава Любоў, навучэнцы дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Докшыцкі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“;
Мельяноўская Мар’яна, навучэнка аб’яднання па інтарэсах ”Кудеснікі“ дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Полацкі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“;
Бярговін Назар, навучэнец аб’яднання па інтарэсах ”Чароўная гліна“ дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Лёзненскі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“;
Лінкевіч Мілана, Малахоткіна Лізавета, навучэнцы дзяржаўнай установы адукацыі ”Гімназія № 2 г.Оршы“;
Фалінская Марыя, Даніловіч Ірына, навучэнцы аб’яднання па інтарэсах ”Аўтарская лялька“ дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Гарадоцкі раённы цэнтр дзяцей і моладзі“;
у намінацыі ”Народная творчасць: традыцыі і сучаснасць“
I ступені:
навучэнцы ўзорнага тэатра моды ”Аліса“ дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Цэнтр дзяцей і моладзі Глыбоцкага раёна“;
III ступені:
Войтава Вераніка, Ярома Ксенія, Ульянёнак Серафіма, навучэнцы
дзяржаўнай установы адукацыі ”Расонская сярэдняя школа імя П.М.Машэрава“;
у намінацыі ”Фальклорная творчасць: традыцыі і сучаснасць“
II ступені:
Найдзёнак Ціхан, Мохар Ганна, Ляховіч Карына, навучэнцы дзяржаўнай установы адукацыі ”Галубаўская базавая школа Верхнядзвінскага раёна“;
дыплом III ступені:
Глот Дар’я, навучэнка аб’яднання па інтарэсах ”Чаўначок“ дзяржаўнай установы дадатковай адукацыі ”Цэнтр дзяцей і моладзі Віцебскага раёна“;
дыплом удзельніка:
Баброва Вікторыя, навучэнка дзяржаўнай установы адукацыі ”Замастоцкая дзіцячы сад-базавая школа Віцебскага раёна імя Героя Савецкага Саюза У.А.Канаваленкі“.
Cпасылкі на відэаролікі з прэзентацыяй вопыту і дэманстрацыяй вынікаў праектнай дзейнасці пераможцаў:
”Аднаўленне рэгіянальных карункаў у тэхніцы філейнага вязання“
”Ганчар, які навучыў гліну спяваць“
”У такт са мной зайграў гудок“
”Вобраз птушкі ў маёй культурнай спадчыне і маёй творчасці“
Дипломы можно скачать по ссылке